Vítejte na stránce Demokratické iniciativy občanů

(archívní nefunkční kopie home-strany DIO)

Úvodní stránka
Volební program
Program pro Ostravu
Kandidáti
Akce
Kandidáti pro Ostravu
Clánky, úvahy, komentáre
Návrhy zákonu
Y-klub
Politické linky
Linky zpravodajství
Kontakty

   

   E-MAIL
         
   DIO chce být stranou morálky
DIO chce být stranou logiky, rozumu a vědy
DIO chce být stranou tvůrčího přístupu
DIO chce být stranou meziregionálního partnersví
DIO chce být odpovědí globálnímu světu
DIO chce být stranou neokorporativní demokracie a meritokracie
DIO chce být stranou intelektuálně liberalni
- radikální všude tam, kde je k tomu vážný důvod
DIO chce prosazovat spravedlnost a pořádek
DIO chce, aby byl demokratický rámec společnosti
naplněn duchovním, lidským a sociálně citlivým obsahem
 



Programové prohlášení DIO 2001

DIO je stranou, která vyznává základní hodnoty pravicové politiky; poznání, které má současná věda k dispozici však hovoří o tom, že z vlastní logiky věci řízení státu a těch forem rozvoje lidského společenství, které řízení vyžadují, .vyplývá nutnost naplňovat demokratický rámec svobodné společnosti duchovně, sociálně a intelektuálně hodnotným obsahem, že tedy ani svobodný trh nemůže zničit nezadatelné právo svobodného občana prostředdnictvím volených orgánů a jejich institucí smysluplně regulovat vývoj svého regionu a své země a prostřednictvím své země se podílet na budování harmonického světa. Myšlence námi prosazované „nepolitické politiky" schopné formulovat postoje a cíle rozumného řízení i ozdravné občanské revolty, kterou bychom chtěli jako reformní politická strana v tom nejlepším smyslu toho vyrazu trvale podněcovat, podle nás nejlépe odpovídá liberální politika strany širokého středu s tolerancí ke zdravým stranám pravice a levice, a zejména k jejich zdravým politickým rozhodnutím, politika, jejímž cílem je při utváření společnosti a státu naplnění demokratického rámce hodnotným obsahem, politika usměrňovaná principy humanitní, duchovní, sociálně citlivé, neokorporativní demokracie a meritokracie, a základními principy občanské společnosti, politika, opírající se ve svých tvůrčích aktech v procesu rozhodování o elitu - vzdělance, odborníky a tvůrčí inteligenci; demokracie, které je z principu cizí nadvláda technokracie, úzkoprsých odborníků a hrubého politického pragmatismu, porušování lidských práv a potlačování společenské iniciativy občana; demokracie, která nadřazuje elitu ducha nad elitu moci, aniž by měla proto nutne tvořit společnost elitářskou.
Myšlence nepolitické politiky odpovídá reprezentace zájmu všech regionů, měst a obcí, budování strany na meziregionálním partnerství a solidaritě, na základě silného regionálního svazku, který bude dostatečně odolný proti negativním vlivům pragocentrismu, ideologickému tlaku zahraničního kapitálu a různých centrálních nátlakových skupin a mafií, jejichž zájmy jsou nadřazeny zájmům lidu.
Myšlence svobodné společnosti a svobodného trhu nesmí protiřečit myšlenka rozumné regulace opírané o dlouhodobé koncepce, komplexní hodnocení systémový a promyšlený přístup, opírající se o nejnovější metody analýzy, plánování a řízení, jako I o hodnoty ukryto ve výpočetní technice a jejích programech, o poznání ukryté v knihovnách, počítačích a počítačových sítích, zejména však o osoby a systémy schopné tyto poznatky inteligentně, systémově a tvůrčím způsobem integrovat.
Cílem strany je vytvářet a prosazovat liberální středo-pravý politický program zaměřený na rozvoj občanské společnosti, v jejímž řízení, při řešení konkrétních problémů jsou uplatněny principy komplexního přístupu, globálního pohledu a dlouhodobé perspektivy včetně požadavku trvale udržitelného života. Je to strana z principu konceptuální, která se bude při svém působení na společnost na systémovém základě snažit vyvarovat rizik jednostranného či úzkého pohledu a nekontrolovaného vývoje společnosti a - v mezích svého vlivu - i globálního antropoekokomprexu. Je to strana, která se chce opírat o vědu integrovanou na základě lidských a globálních potřeb, tedy ne o vědu odcizenou svému lidskému poslání, vědu odlidštěnou a zaslepenou. V souvislosti s tím - tam, kde bude třeba - budeme prosazovat odborníky se schopností komplexního interdisciplinárního pohledu. K tomu, aby strana uvnitř i ve svých výstupech odpovídala potřebám nového, integrativního poznání, jako i zákonům a obecným nárokům na obsahovou i formální správnost svých rozhodnutí a výstupu, si systémově vytvoří a ve stanovách zakotví potřebné nástroje. Intelektuální liberalismus DIO však neznamená, že nebude postupovat radikálně tam, kde by konzervativnější přístup znamenal zhoršení stability naší společnosti a globálního světa. Radikální nebezpečí budeme řešit radikálními metodami v rámci platných zákonů a pravidel lidskosti a etiky.
Pokud bychom chtěli chápat pojmy pravice a levice velmi úzce, museli bychom v rámci tohoto pohledu připustit, že tzv. třetí cesta neexistuje a že jsme pravicovou stranou, i když stojící jen mírně napravo od středu. Zatím však k takovému úzkému sebevymezování a jeho deklaraci nemáme důvod. Budeme však spolupracovat jen s těmi, kteří spolehlivě rozeznají, jaké činy a názorové přístupy jsou extrémní a dokáží se jich vyvarovat. Budeme demaskovat ty, kteří by nám chtěli extrémní činy a názory podsouvat a nás jimi diskreditovat a rozejdeme se s nimi.
DIO nebude usilovat o integraci politických stran, protože systém jejich vnitřní demokracie je zatím natolik zranitelný a zneužitelný, že by se mohl stát základem podobné zkázy pro DIO, jaké jsme již dnes u mnohých stran svědky. DIO bude sjednocovat pouze jednotlivé občany, jako členy, stranické i nezávislé kandidáty, stranické i nezávislé členy odborných komisí. Výběr členů, rotace kádrů, dvoustupňové řízení a rada protektorů, to jsou jen některé z prvků, které by měly zajistit lepší ideovou kontinuitu strany, jednotu slov a činů, jednotu programu a kádrů, kteří jej budou naplňovat.
Na hrubý pytel hrubá záplata. Na hrubé zneužívání vnitrostranické demokracie, kterého jsme začátkem nového tisíciletí v politice svědky je třeba nasadit odpovídající prostředky - jednou standardní, jindy méně. Kdo by je chtěl kritizovat, možná nechápe, v jak hluboké morální a politické krizi se naše země ocitla.
Darius Nosreti
Člen přípravného výboru DIO