Podvody k Americe patří, říká reportérka
Vladimír Kaláb
www.ihned.cz/kalab
/Od našeho zvláštního zpravodaje/
San Francisco, 22. 7. 2002
"Mám hlad, dej aspoň drobáky," ukazuje si na vyhublé břicho bělovousý stařec pod digitálním poutačem Bank of America na sanfranciské Union Square. Na poutači červeně svítí další pokles burzovního indexu Standard & Poor's. Na první pohled příhodná symbolika ekonomiky trápené účetními skandály.
"Omyl. Není to symbol, ale místní kolorit. Žebrá tady už třetím rokem," říká reportérka Carol Emertová z listu San Francisco Chronicle. Na účetní podvody má svůj názor.
"Lidé se tváří šokovaně, ale je to pokrytectví. Velké podvody jsou právě tak americké jako barbecue nebo baseball. Jediným zlem je fakt, že každá vlna defraudací vrací Ameriku do koloniální éry," říká novinářka. Své tvrzení dokládá případem z roku 1616, kdy bývalý guvernér Jamestownu kapitán Samuel Argall v zastoupení společnosti Virginia Co. pobral ve svěřeném území veškerý dobytek, načež v Anglii investorům předal jen šest koz.
"Dokud budou lidé potřebovat jíst, tak naše podnikání ohroženo není," reaguje na účetní skandály Dick Wang, manažer sanfranciské restaurace Tommy Toy's. Luxusní podnik, vyhlášený kombinací čínské a francouzské kuchyně, vydělává přes dva milióny dolarů ročně. Současnou největší Wangovou starostí je změna v restaurační chodbě slávy, kde vedle obřího akvária s červenými závojnatkami visí fotografie majitele restaurace Tommyho Toye s Michailem Gorbačovem, Clintem Eastwoodem, Barbrou Streisandovou a desítkami dalších celebrit. Wang sem potřebuje vhodně zavěsit snímek majitele s kalifornským guvernérem Petem Wilsonem, který v restauraci povečeřel minulý týden.
San José, které je s devíti sty tisíci obyvateli centrem Silicon Valley, je i sídlem kalifornské Národní asociace realitních kanceláří NAR, sdružující kolem sedmi set společností s celkovým ročním obratem převyšujícím 1,6 miliardy dolarů. Prezident NAR Steve Hanleigh účetní podvody velkých amerických společností přehlíží.
Šéf Národní asociace realitních kanceláři Steve Hanleigh tvrdí, že Evropané mají zkreslené představy o tom, že všichni Američané hrají na burze. "Co se děje s burzou, o to se já nestarám. Reality jsou v Kalifornii trvale rostoucím byznysem, ročně stoupá hodnota nemovitostí o šestnáct procent. Reality jsou bezpečné investice. Je to ale dlouhodobá záležitost, tady nestačí krátké peníze. Kdo chtěl zbohatnout rychle, nakupoval na burze, až jej dotcomy a nynější podvody snad poučily." Podle jeho mínění důsledky podvodů poškodí jen několik málo lidí. Americké hospodářství je ale flexibilní a současné problémy jeho další růst neohrozí.
"Po většinu času máme hloupé politiky, ale americký systém má širokou schopnost přizpůsobit se jejich hlouposti a pracovat dál. Dick Cheney a jeho činnost v Halliburton Group nemůže uškodit celé ekonomice, viceprezidenta ostatně nikdo nepotrestá, od toho má právníky," soudí Hanleigh.
David Burt, v jehož autosalónu Moore v Los Gatos na okraji Silicon Valey se tísní dvě stovky nových pontiaců, buicků a GMC, je vůči šéfům podvádějícím společnosti přísnější.
"Měli by být doživotně pod zámkem. Využívali druhé, hrabali milióny a miliardy dolarů, zatímco lidé přicházeli o své úspory. Jsem ale skeptik. Jestli zavřou dva tři, stejně z jejich majetku ošizeným mnoho nezbude a stovky dalších podvodníků zůstanou na svobodě. Prezident Bush měl šanci distancovat se od těch nejhorších banditů, ale místo toho jim na Wall Streetu kázal jak v nedělní škole a potvrdil, že je na jejich straně," říká majitel autosalónu. Zároveň je přesvědčen, že přes skepsi, která mezi lidmi nyní panuje, se burza nakonec vzpamatuje. "Řada drobných investorů se obrátí na reality nebo na komoditní trhy," dodává Burt.
-----------------------------------------------

19.7.2002 Názory
Američtí tuneláři na Wall Streetu

merický akciový trh se opět dostává do ohniska zájmu médií. Finanční skandály velkých společností, nekalé praktiky ještě nedávno věhlasných auditorských firem, a především vytrvalý pokles burzovních indexů. To vše vyvolává otázky, zda kapitalismus není ve své podstatě zkažený a zda kapitálový trh není jen kasino dobré leda tak na oškubání důvěřivců. Má vůbec cenu investovat na kapitálových trzích? Začněme finančními skandály. Mnohý český pozorovatel si může vytvořit představu, že současné dění v USA je vlastně totéž co tunelování, jehož svědky jsme byli u nás v 90. letech. Toto srovnání není přesné. Českým tunelářům šlo o vysátí hotovosti z fondů a z podniků privatizovaných na dluh. Americkým manažerům šlo o maximalizaci tržní hodnoty akcií. To je sám o sobě chvályhodný cíl, jenomže někteří "finanční kouzelníci" zašli příliš daleko. Používali různé triky "kreativního účetnictví", čímž nadhodnocovali skutečné údaje o tržbách a ziscích.

Naivita škodí

Podobnosti ovšem existují. Ze 400 až 500 miliard Kč, které české banky ztratily v 90. letech, bylo jen několik málo procent bezprostředně "vytunelováno" - zbytek připadal na špatné úvěry, z nichž opět byla drtivá většina "provařena" díky naivitě a špatným podnikatelským záměrům. Také během technologické bubliny v USA a jejího následného splasknutí byla naprostá většina ztrát způsobena naivitou. Na této vlně se samozřejmě svezla i řada nepoctivců, nicméně přímé škody připadající na vrub kriminální činnosti jsou podle dostupných informací relativně malé.

Americká ekonomika šlape

S českým "tunelováním" však americké účetní skandály mají společnou ještě jednu věc. V obou případech došlo ke ztrátě důvěry široké veřejnosti v burzu a k poklesu cen akcií. Investoři jsou dnes v USA zklamáni poklesem hodnoty svého majetku a takřka lační po krvi viníků. Amerika je zemí, kde se hodně dbá na dobré podnikatelské mravy - o to větší publicity se proto dostává jejich porušování. Z čistě ekonomického hlediska jsou skandály bezvýznamné. Tržby nebo zisky nadhodnocené o několik miliard dolarů nijak neovlivňují ekonomiku USA, která "šlape" velmi slušně; propouštění pracovníků Enronu a jiných skandálně zkrachovavších podniků se nijak nepromítne do statistik nezaměstnanosti. Dokonce i kdyby doposud publikované skandály tvořily příslovečnou špičku ledovce (tedy 10 %), stále by to neznamenalo kolaps ekonomiky. Americké banky jsou zdravé, což je zásadní rozdíl mezi dneškem a situací Japonska začátkem 90. let, kdy země vycházejícího slunce stála na počátku dodnes trvající ekonomické stagnace. Totéž platí pro mylnou, leč často citovanou analogii s rokem 1929 a následnou velkou krizí. A americká vláda (na rozdíl od českých vlád v 90. letech) nebere situaci na lehkou váhu. Existuje pouze nevelké riziko zpomalení růstu ekonomiky v důsledku poklesu důvěry spotřebitelů, která je důsledkem skandálů a která může snížit výdaje na soukromou spotřebu. Toto riziko je však relativně malé.

Problém s načasováním

Tím se dostáváme k velké otázce: vyplatí se dnes investovat do amerických akcií? Známý ekonom Arthur Laffer, bývalý poradce Ronalda Reagana, nedávno publikoval optimistickou analýzu, podle níž jsou americké akcie podhodnocené. Laffer srovnával vývoj indexu S&P 500, vývoj podnikových zisků reportovaných pro daňové účely (tyto statistiky by měly být "čisté", neovlivněné kreativním účetnictvím) a výnos desetiletých vládních amerických dluhopisů. Z tohoto hlediska je trh nyní podhodnocen. Správně "časovat" trh však nedokáže nikdo na světě a je dost dobře možné, že z psychologických důvodů bude trh po řadu měsíců podhodnocen ještě více. Mohou být publikovány i další skandály, které srazí trh ještě hlouběji. Pak pravděpodobně přijde nečekané a prudké oživení - většina "medvědích trhů" končí náhlým a velmi prudkým růstem, který ani profesionálové nebývají schopni včas zachytit. Kapitálový trh ovšem nelze redukovat jen na akcie. Málokdo ví, že existují relativně velmi bezpečné dluhopisové fondy dostupné českým investorům, které během posledních 12 měsíců přinesly více než 12 % celkový výnos po odečtení poplatků za správu. A to pěkně prosím ne v dolarech nebo v euru, ale v poctivé, tvrdé české koruně. Ne, kapitálový trh není jen pro lidi se silným žaludkem a s trpělivostí slona - jde o to vybrat si vhodné typy investic.
Autor je analytikem finančních trhů



Autor: PAVEL KOHOUT
----------------------------------------------
Americký trh s auty oživuje

         Jako první z velkých světových automobilek oznámily američtí General Motors hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Důvodem k tomu bylo nepochybně i to, že se jedná o výsledky veskrze úspěšné.

         Na rozdíl od domácí i evropské konkurence se General Motors podařilo vylepšit meziročně takřka všechny ukazatele. Pomohly jim k tomu především výsledky dosažené ve Spojených státech amerických.
         Investice do důchodců, nikoliv do Fiatu
         Čisté výnosy GM dosáhly 1,29 mld. USD (38 mld. Kč) ve srovnáním s 477 mil. USD ve stejném období loňského roku. Za většinu této položky vděčí automobilka operacím v USA, které tak pokryly částečně i ztrátu z Evropy, která se pohybuje kolem 350 mil. dolarů.
         Na trhu automobilů v USA je patrno oživení, kterého se americká ekonomika dočkala. Znovu se začaly prodávat nejen osobní automobily, ale také velké nákladní vozy. Meziročně se GM podařilo také zvýšit svůj tržní podíl na severoamerickém kontinentu, který se v současnosti pohybuje mírně nad 28 procenty, když před rokem to bylo 27,3 procenta.
         V souvislosti s uspokojivými výsledky a s dostačujícím cash flow oznámily GM, že nehodlá snižovat výdaje do svého penzijního programu, z něhož benefituje téměř 450 tisíc bývalých zaměstnanců automobilky včetně jejich rodinných příslušníků, kterým jsou poskytovány příplatky k penzím a financována zdravotní péče. Již na počátku tohoto čtvrtletí uvolnily GM pro penzijní fond 2,2 mld. USD a nyní se uvažuje o další jedné miliardě dolarů.
         Naopak vedení GM popřelo, že by chtělo rozšířit svůj zájem o krachující italskou automobilku Fiat nad rámec smlouvy související s faktem, že GM jsou pětinovým vlastníkem Fiatu.

Publikováno: 18. července 2002 Autor: - čzb -
----------------------------------------------------------

IT firmy z USA doufají v lepší příští

         Tři rozhodující podniky z oboru informačních technologií nepřesvědčily burzu, že přijdou lepší časy. "Stále čekáme, kdy hospodářské oživení zasáhne i náš sektor," přiznal Andy Bryant, finanční ředitel Applu.

         Americký akciový trh rozpačitě přešlapuje na místě. Účetní skandály už jím sice neotřásají takovou silou jako dříve, ale ani příznivé signály nejsou ještě přijímány s důvěrou. Jedním z takových byly hospodářské výsledky největší obchodované společnosti na světě General Electric, které mj. rozptýlily dřívější obavy z manipulace zisků.
         Nezabralo ani snažení předsedy americké centrální banky Fed Alana Greenspana, který již téměř před dvěma měsíci ve veřejném projevu ujistil obchodníky, že americká ekonomika se z účetních skandálů zotaví, i když to nebude rychlé ani snadné, a v úterý 16. července opět zopakoval, že zvýšení úrokových sazeb není na pořadu dne. A tak ani oznámení výsledků tří významných firem z informačních technologií, Intelu, Motoroly a Applu, jež se zásadně nerozcházelo s dřívějšími očekáváními analytiků, burzu nepozvedlo.

-----------------------------------------------------------
Amerika opět v čele
Tomáš Jirsa   7:58 - 15.4.
   Je nezpochybnitelné, že Spojené státy americké jsou a dlouho budou globálním ekonomickým lídrem. Tento fakt opět potvrzují zaujetím vedoucí role po globálně významné vlně poklesu hospodářského růstu. Zřejmě to bude dostatečnou odpovědí na poslední dobou početnější výroky různých představitelů Evropské unie - ať už politiků či ekonomů, kteří by již Evropu rádi viděli přebírat otěže světové ekonomiky do vlastních rukou. Že tato prohlášení jsou spíše politickými gesty než realitou, přiznal i Wim Duisenberg, šéf Evropské centrální banky, který v tomto druhu soupeření nevidí moc smyslu.
   Před americkou ekonomikou se rýsuje velmi solidní růstová perspektiva. Signálem, či spíše předehrou, už byla korekce výsledku nejrespektovanějšího makroekonomického ukazatele - HDP - za poslední čtvrtletí minulého roku. Původní číslo 1,4 procenta bylo opraveno na 1,7 procenta. Dle agentury Bloomberg, která shromáždila množinu predikcí amerických ekonomů, se odhady růstu amerického HDP pro nedávno skončené 1. čtvrtletí pohybují okolo silných 4,2 procenta. Předpovědi pro následují čtvrtletí až do konce tohoto roku počítají s přibližně třemi procenty. Obnovení růstu potvrzuje křehké posílení americké průmyslové produkce v únoru o 0,4 procenta oproti lednu tohoto roku. V lednu byl totiž poprvé po téměř osmnácti měsících zaznamenán nárůst tohoto ukazatele, a to o 0,3 procenta v meziměsíčním porovnání. Meziročně se sice jedná o pokles okolo 4,7 procenta, nicméně oživení je zřejmé. O zvyšující se úrovni dobré nálady a optimismu vypovídá mimo jiné i výrazný únorový nárůst indexu spotřebitelské důvěry, který sestavuje Michiganská univerzita.
   Příznivý vývoj americké ekonomiky se příliš neodráží na kursu dolaru vůči hlavnímu rivalovi euru. Ten podléhá zejména vývoji situace na Blízkém východě a tak jsme mohli minulý týden sledovat snahu eura o výraznější posílení. Ovšem ve čtvrtek, po projevu prezidenta Bushe, ve kterém vyzval Izrael ke stažení vojenských jednotek z palestinských měst, výrazně posílil dolar a euro obtížně srovnávalo ztráty až do konce minulého týdne. Výzva Iráku k ropnému bojkotu USA kupodivu euru nepomohla, povzbuzením pro euro byly úterní zprávy o dalším teroristickém útoku v Izraeli.
   Klasicky opatrný postoj Fedu v čele s Alanem Greenspanem vyvolává nejistotu, protože nikdo není schopen předvídat, zda a jak budou úrokové sazby navýšeny. Nejnovější zprávy říkají, že ceny akcií rostou kvůli spekulaci, že právě při současné blízkovýchodní a zvláště irácké situaci nebude Fed delší dobu toužit po výrazných změnách současného nastavení.
   Americká ekonomika se tak stává opět prvním tahounem světové ekonomiky směrem k růstu, velmi pravděpodobně bude následována Evropou. Japonsko se podle posledních zpráv ještě nedotklo úplného dna a na znaky oživení po dlouhém období ekonomické krize si ještě počká.

---------------------------------------------------------

(I-konference HLAS ZVONU 2002; zdroj www.pravo.cz a www-lidovky.cz )

ČESKO-AMERICKÉ LINKY

czechoffice.org

xxx

SPUSA

Spolecnost pratel USA

czech.cz

xxx

YMCA

YMCA v USA

YMCA

YMCA v CR

Y-klub

Y' s Men's International

NASA

xxx

HISTORIE LETECTVA

xxx

OBCANSKA VALKA

xxx

CIA

xxx

FBI

xxx

VYHLEDAVACE

HLEDÁNÍ LINEK A LIDÍ

unforgettableczech.com

xxx

eurorailways.com

xxx

ceska media

xxx

czech.org

xxx

czech.com

xxx

prague.indymedia.org

xxx

czechbrowser.com

xxx

czechrepublicseek.com

xxx

czech-tourism.com

TURISTIKA V CR

ctg.cz

Czech Travel Guide

czecham.com

Czech AM-Morning News Digest

cas.cz

Academy of Sciences of the CR

ncsml.org

National Czech + Slovak Museum + Library - Cedar Rapids, Iowa USA

czechcenter.com

Czech Center New York

fsv.cvut.cz

Czech Orienteering Federation

dictionaries Cz/A

xxx

dictionaries A/Cz

xxx

hotelsczech.com

xxx

czechphilharmonic.cz

xxx

iarelative.com

xxx

romanticczechtours.com

xxx

czechheritage.org

Czech Heritage Society of Texas

cgu.cz

Cesky geologicky ustav

texasczechs.homestead.com

xxx

cgsi.org

Czechoslovak Genealogical Society Int'l

rootsweb.com csagsi.org

xxx

E-MAILY:
Jan Sammer (Czech Coordinating Office)
E-MAILY:
Petr Bisek (Americke Listy)
E-MAILY:
(Spolek pro vedy a um., Washington)

HOME

SUPERHOME

DARIUS.CZ

HOME AGENTURA

E-ZIN AGENTURA NIKOLA

HOME ZVON

HNUTI ZVON

HOME

HOME USA

AMERIKA NA KŘIŽOVATCE

HOME AGENTURA

E-ZIN AGENTURA NIKOLA

HOME ZVON

HNUTI ZVON